DİJİTAL PAZARLAMA

Pazarlamacıların Bilmesi Gereken Beş Temel Trend!!!

1 – Dijital dünyada daha fazla lüks marka
İnternet pazarlamacılığında veya dijital bir formatta lüks, geleneksel olarak başta gelen unsurlardan olmamıştır. Lüks markaların %40’ı İnternet’ten hiç satış yapmamaktadır. Bu durum kontrol eksikliği, marka güvenliğine ilişkin tehditler ve fiyat şeffaflığı gibi endişelerden kaynaklanmaktadır. Geçen sezonun lüks mallarını İnternet üzerinden satan YOOX Group, lüks ürün tüketicilerine dijital yolla hizmet vermenin sağlayacağı muazzam fırsatlara bir örnek oluşturuyor. Diğer oyuncular, YOOX Genel Merkezinin açıkladığı başarılı istatistikleri hiç şüphesiz dikkate almıştır: Şirket 2014’te, 100’den fazla ülkedeki 1,8 milyon müşteriye satış yaparak 524 milyon euro’luk gelir elde etti.

2 – Dijital pazarlama yöneticilerinin yükselişi
Dijital ortamdaki lüks trendinin bir örneği YOOX ise diğer bir örneği de LMVH. Bu güçlü şirket ilk dijital pazarlama müdürünü kısa süre önce atadı. Bu kendi içinde kayda değer bir gelişme. Bu yılın sonunda işletmelerin %25’inde bir dijital pazarlama müdürü olacak. 2011’de tüm dünyada yalnızca 75 tane vardı!

Böyle bir ortamda, Gartner beş yıl içinde pazarlama bölümlerinin BT’ye, bilgi yönetimi müdürlerinden daha fazla harcama yapıyor olacağını tahmin ediyor. Teknoloji ve pazarlama birbirine bağlı olacak ve aradaki boşluğu dijital pazarlama müdürü dolduracak. CIO’lardan farklı olarak, dijital pazarlama müdürlerinin konusu ekipman değil, verilerin nasıl üretildiği, nereye gittiği ve nasıl kullanıldığıdır. Bir kuruluşun tamamında tüm dijital temas noktalarının görülebilmesi, müşteri deneyiminin daha odaklanmış bir resmini görmemizi sağlayacak.

3 – Yeni ödeme sistemleri işlemleri değiştiriyor
Bitcoin, Google Cüzdan ve Güney Kore’deki lansmanından bu yana 30 milyon dolarlık toplam işlem hacmi sağlayan Samsung Pay, yeni ödeme sistemlerinin artan önemini ortaya koyuyor. Pazarlamacılar için bu, mümkün olan en kısa süre içinde benimsemeleri gereken temel bir trend demek. Bu henüz çok yeni bir olgu, ancak sağlam adımlarla geliyor. Ve tüketiciler bunu çok ama çok hızlı benimseyecek, hatta benimsemeye başladılar bile.

4 – Kitle fonlaması: Yalnızca yeni başlayanlar için değil
Çok sayıda köklü şirket, araştırma, geliştirme, pazarlama analizi ve reklamcılığı para ödemeden yapmak için kitle fonlaması platformlarını kullanıyor. Ancak bunu yapan yalnızca köklü şirketler değil. Artık geçtiğimiz birkaç on yıldan beri faaliyet gösteren şirketlerin de tüketicilerin ürünleriyle gerçekten ilgilenip ilgilenmediklerini test etmek için bu yöntemleri kullandığını görüyoruz.

5 – Sanal gerçeklik tüketicinin gerçeğine dönüşüyor
Sanal gerçeklik aygıtı Oculus’un kitle fonlamasındaki bilinen başarısı görmezden gelinemeyecek düzeyde. 2012’de Kickstarter’da gösterildikten sonra YouTube’daki lansman videosu 560.000 görüntüleme elde etti, 10.000 takipçi 2,5 milyon dolar harcayarak şirketin hedefine %947 oranında ulaşmasına yardımcı oldu. Ancak, Oculus’u yakından izlemek için tek neden bu değil. Sanal gerçeklik, her pazarlama ekibinin radarında bulunması gereken önemli bir gelişme. Google Cardboard’dan HTC Vive’a, sanal gerçeklik gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Bu durum yalnız oyunlarla ilgili değil. İnsanların sanal olarak alışveriş merkezlerinde, galerilerde, etkinliklerde, filmlerde ve konserlerde bulunmasını sağlayacak. Sanal dünyada tüketicilerinize pazarlama yapma ve onlara ulaşma fırsatı kesinlikle olağanüstü sonuçlar getirecek.

Daha Fazla Göster

samet

2014 yılından bugün onlarca firmaya dijital pazarlama danışmanlığı ve hizmeti verdim. Satış stratejileri, dijital pazarlama ve sosyal medya konularında tüm birikimimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı