Genel

Paylaşılabilir İçerik Üretmenin Sırrı Ne?

 

Geçtiğimiz aylarda yaşanan bir gelişme, içerik pazarlaması konusunda uzunca bir süredir pazarlama dünyasında hayat bulan evrimi de somutlaştırdı. Zira Havas Media Group, Global İçerik Direktörü pozisyonunu açtığını duyurdu ve ardından bu pozisyona Euronews’den Damien Marchi’yi atadı. Havas Media Group’un Global Genel Müdürü Dominique Delport’ın atamayla ilgili yaptığı açıklama ise dikkat çekiciydi: “Yaptığımız işte veri ve içerik en temel noktada duruyor ve Damien gerçek bir dijital inovasyon uzmanı.” Diğer yandan ise Wall Strett Journal, New York Times ve Fortune gibi köklü yayın kuruluşları markalarla içerik anlaşmaları yaparak, çok fazla reklam kokmayan, okuyucuları markayla ilgili bilgilendirirken aynı zamanda da eğlendiren reklam içerik çalışmaları yapıyor. Son gelişmeler gösteriyor ki, pazarlamanın vazgeçilmez bir parçası haline gelen içerik artık markaların da “baş tacı” konumunda…1996 yılında Bill Gates’in “İçerik kraldır” adlı yazısından uzun bir zaman sonra Facebook, Twitter, Instagram, Vine, blog gibi sosyal medya kavramını oluşturan içerik siteleri ortaya çıktı ve içeriklerin büyük bir bölümünü kullanıcılar kendileri oluşturmaya başladı. Kullanıcıların internet içeriğini kendileri üretmeye başlaması, içeriğe hakim olması “içerik pazarlaması”nı markalar içinde cazip hale getirdi.

Tüketicileri markayla ilgili bilgilendirmenin yanı sıra, onlarla duygusal bir bağ kurabilmenin, markaya yönelik sadakati arttırabilmenin en önemli yollarından biri olan içerik pazarlaması gün geçtikçe önem kazanıyor. Markalar artık müşterilerine ulaşabilmek için özgün, kullanılabilir, paylaşılabilir ve parçası olabildiği içerikler üretebilmenin derdinde.

İyİ içerik marka bağlılığı yaratıyor

Peki, markalar içerik pazarlamasına ne kadar önem veriyor? Kullanıcılar hangi içerikleri kayda değer buluyor? Bu soruların cevapları için Content Marketing Institute’nun markalar, Ogilvy ile Survey Monkey’in ise tüketicilerle yaptıkları içerik araştırmalarına göz atmakta fayda var.

Content Marketing Institute tarafından gerçekleştirilen “Content Marketing 2015” araştırması, içerik pazarlamasın son yıllarda şirketler için önemli bir pazarlama aracı haline geldiğini gözler önüne seriyor. İngiltere’de büyük ve orta ölçekli şirketlerde çalışan pazarlamacıların katıldığı araştırmada “Şirketinizde içerik pazarlaması kullanıyor musunuz?” sorusuna yüzde 85 “Evet”, yüzde 15 ise “Hayır” cevabını veriyor. “Şirketiniz için içerik pazarlaması ne kadar etkili?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 42’si “etkili” cevabını veriyor. Araştırmanın dikkat çeken sonuçlarından biri de şirketlerin içerik pazarlamasından en büyük beklentilerinin satıştan öte “bağlılık” oluşturması. “Şirketiniz için içerik pazarlama hede erinden hangileri daha önemli?” sorusuna yüzde 91’i “bağlılık”, yüzde 85’i “potansiyel müşteri büyümesi”, yüzde 84’ü “müşteri adayı yaratma”, yüzde 83’ü “marka bilinci”, yüzde 77’si “satış”, yüzde 73’ü “müşteri sadakati”, yüzde 57’si “çapraz satış” ve yüzde 56’sı “müşterilerin gönüllü temsilci olması” şeklinde cevap veriyor. “Şirketinizde bir içerik departmanı var mı?” sorusuna ise yüzde 45 “evet” cevabını veriyor.

Tüketiciler “bilgilendirici” ve “eğlendirici” içerik istiyor

Ogilvy’nin Survey Monkey ile birlikte 2014 yılında yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de kullanıcıların içerik paylaşımında en çok aradıkları içerik türleri yüzde 45,97 ile “bilgilendirici ve eğitici”, yüzde 25,3 ile “komik ve eğlenceli” içerikler. Sosyal medya kullanıcılarının paylaşma olasılığının en yüksek olduğu içerik türlerinin başında ise “köklü saygın bir medya kuruluşunun yayınladığı içerikler” geliyor. Katılımcıların yüzde 37,65’i içerikte yayıncıya dikkat ediyor. Kullanıcılara içerik paylaşmaktaki amaçları sorulduğunda ise yüzde 38,8’i “İnsanlarla iletişim kurmak” diyor. Araştırmaya göre Türkiye’de en ilginç içeriği üreten şirketler sırlamasında Coca-Cola, Facebook, Samsung, Ülker ve Turkcell gibi markalar öne çıkıyor. IPTV Derneği Başkanı Atıf Ünaldı markaların bütün iletişim faaliyetlerinde samimi olmaları gerektiğini dile getirerek, “Bu samimiyet markaların yaptıkları işin detaylarını anlatabiliyor olmasından geçer. Bu içeriği üretmek için farklı yöntemler var” diyor. Demet Sabancı’yla World Travel Channel’ı kurdukları dönemde çalıştıklarını ve o dönemde içeriği oluşturmak için kurumsal blog yapma kararı aldıklarını söyleyen Ünaldı, içeriğin önemini şu sözlerle anlatıyor: “World Travel Channel için çok makul bütçelerle hem içerik ürettik, hem de en yakın shareholder’larımızdan biri olan turizm blogger’larıyla bağlantı içinde olmaya başladık. Oldukça başarılı olduk, zira bu görevi çalışanlara vermek neredeyse imkansız ve çoğunlukla aksıyor. Bu sebeple markalar mutlaka iletişim stratejilerinin içerisinde içeriği önemsemeliler. İçerik iletişimin yapılacağı mecraların çeşitliliği, kreatif çalışmanın gücünü arttırıcı önemli bir kilometre taşıdır.”

“İçerik pazarlaması, bir ürünün nasıl üretildiğinden o ürünü kimlerin kullandığına kadar birçok bilgi ve öyküden oluşur” diyerek söze başlayan Marka Danışmanı Temel Aksoy ise “Sadece ürüne ilişkin değil, ürünün ait olduğu dünyaya ilişkin pek çok konu içerik pazarlamasının konusudur. İçerik dünyası, bir markanın müşterilerini ve bütün değer ortaklarını işin içine dahil ettiği bir dünyadır” diyor. Markaların müşterilerin hayatlarını kolaylaştıracak bilgileri dürüstçe, açıklıkla, kullanışlı bir şekilde sağlaması gerektiğini belirten Aksoy, “İçerik pazarlamasında amaç, insanları harekete geçirmek ve onların da kendi içeriklerini üretecekleri bir ortam yaratmaktır. İdeal bir içerik pazarlaması, marka kadar tüketicilerin de konuştuğu bir platform oluşturmayı amaçlar. Bugün her isteyenin fotoğraf, video paylaştığı, yazı yazdığı, başkalarından aldığı içerikleri kendi arkadaşlarına ilettiği dolayısıyla paylaşılan bilginin inanılmaz boyutlara ulaştığı bir ortamda önemli olan sıradan bir içerik oluşturmak değil, insanlarla bağ kuran, nitelikli ve güvenilir bir içerik üretmektir” diyor.

İçerik tüketiciyi içine almalı

“İletişimde mecra çeşitlenmesi yaşadığımız bu günlerde bunun değerini daha iyi hissediyoruz. Herkesin birbirine benzer iletişimler yaptığı klasik mecraların dışında iyi oturtulmuş ve işlenmiş bir içerik ciddi anlamda fark yaratır. Çünkü içerik, ister marka tekelinde, ister kullanıcı üretimiyle olsun, tüketiciyi işin içine alan, şe af ve demokratik bir yöntemdir. Yeni nesil tüketiciyle sadece geleneksel yollardan iletişim kurmaya çalışmamak lazım.”

Arzu Uzunali: ListeList İçerik Bölümü Başkanı

“İletişim stratejinize uygun içerik üretmelisiniz”

ListeList İçerik Bölümü Başkanı Arzu Uzunali, markaların tüketiciyle sohbet edebileceği çok fazla ortak yönü olduğunu belirterek başlıyor konuşmasına. Tüketicinin zamanının çok kısıtlı ve uyaranın ise çok olduğunu söyleyen Uzunali sözlerine şöyle devam ediyor: “İletişim stratejinize uygun bir içerik üretiminiz olmalı. Ve bu içerik, tüketicinin hayatındaki bir boşluğu mutlaka doldurmalı. Diğer yandan bu boşluğu doldurdunuz diyelim; iletişimin devamlılığı için bu şeffaf ortama çabuk ayak uydurmalısınız. Tüketicinizin ve tüketiciniz olmayanların hassasiyetleri artık sizin hassasiyetiniz. Bu nedenle ürettiğiniz içeriğin kalitesi, markanızın algısını ciddi anlamda etkileyecektir.”

 

Daha Fazla Göster

samet

2014 yılından bugün onlarca firmaya dijital pazarlama danışmanlığı ve hizmeti verdim. Satış stratejileri, dijital pazarlama ve sosyal medya konularında tüm birikimimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı