Genel

Markalar Satış Yapmak İçin Pinterest’ten Nasıl Faydalanabilir?

Pinterest, kullanıcıları için satın alma yolculuğunda önemli bir rol oynuyor.

Aktif pinner’ların  yüzde 90 nından fazlası satın alma kararı vermek için Pinterest’i kullanıyor.

Pinterest kullanıcıları sadece satın alma kararı vermekle kalmıyor, yüzde 83’ü özellikle Pinterest’teki markalardan gördükleri içeriğe göre satın aldıklarını söylüyor.

Pinterest artık sadece fikirleri kaydetmek için bir yer değil, aynı zamanda dünyanın en büyük görsel keşif platformuna dönüştü ve markalar için birçok fırsat vadediyor.

Kullanıcılar Pinterest'i nasıl kullanıyor?

Bir araştırmaya göre , “sosyal medya kullanıcılarının yüzde 47’si Pinterest’i ürünler keşfetmek ve alışveriş yapmak için bir platform olarak görüyor – Facebook veya Instagram’dan üç kat daha fazla.” 

Haftalık Pinner’ların yüzde 77’si Pinterest’te yeni bir marka veya ürün keşfediyor ve Pinterest’e göre , “insanlar platformdayken markalardan içerik görmek istiyorlar – yüzde 78’i faydalı olduğunu söylüyor.”

Pinteresti birçok marka, yatırım yapmak için bir platform olarak görmese de, dikkate alınması gereken bir platform.

Pinterest, internette, kullanıcıların başkalarına odaklanmak yerine kendileri ve istekleri ile ilgili içerik keşfettikleri benzersiz bir alan ve bu, kullanıcıların satın alma kararları vermeleri ve yeni markalar ve ürünler keşfetmeleri için güçlü bir platforma dönüştü. 

Pinterest pazarlama stratejiniz söz konusu olduğunda göz ardı edileceğiniz bir platform değildir. Platformu satışları artırmak için nasıl kullanabileceğinizi aşağıda açıkladım.

Pinterest satış için nasıl kullanılır: Pinterest ekibinden 5 tavsiye

Yeni kitlelere ulaşmak, pinlerinizi ve profilinizi satış için optimize etmek için Pinterest’ten yararlanmaya başlamanın basit yolları var. 

Bu ipuçlarından bazılarının uygulanması kolayken, diğerleri daha sonra uygulanabilecek stratejilere girebilir.

 

1. Pinlerinizi markalayın

Pinterest ekibine göre, Pinterest’teki en çok yapılan aramaların yüzde 97’si markasız. Bu bilgi markalar için platform aracılığıyla öne çıkma ve marka bilinirliği kazanma fırsatı sunuyor. 

Pinterest,  görselinizin dört köşesinden birine küçük bir logo eklemenizi öneriyor, Canva gibi bir araçla kolayca yapabilirsiniz. Elbette tasarımla oynayabilir ve logonuzu iyi durduğunu düşündüğünüz her yere ekleyebilirsiniz. 

2. Mobil öncelikli içerik oluşturun

Çoğu sitede olduğu gibi, Pinterest’te de mobil son derece önemlidir. Pinner’ların yüzde 85’i mobil uygulamayı kullanıyor, bu nedenle içeriğinizin telefonlarındayken onlara hitap etmesi ve düzgün görünmesi çok önemli. Kendi içeriğinize bağlantı veriyorsanız, kullanıcıları gönderdiğiniz sayfanın da mobil uyumlu olması önemlidir. 

Yazı tipinizin küçük ekranlarda okunabilir olmasını sağlamak için en boy oranını koruyacak şekilde tasarım yapmalı ve yazı tipi boyutunuzu mobile göre ayarlamalısınız.  İdeal boyutlar 600 piksel x 900 pikseldir. 

markalar-icin-pinterest-pazarlama

3. Benzer bir görünüm ve his yaratın

Pinterest’e göre pinlerinizin ve web sitenizin benzer bir görünüme ve hisse sahip olması çok önemli. Pinterest’te yapılan bir analizde, “Benzer görüntülere sahip açılış sayfalarına giden pinlerin yüzde 13 daha fazla  satış artışı sağladığı gözlemlendi.”

Aşağıdaki örnek tam olarak anlatmak istediğime uyuyor.  

 

4. Kampanyalarınızı zamanlayın

Sosyal medya pazarlamasında ve kampanyalarında zamanlama önemli bir unsurdur. Kullanıcılar ne zaman çevrimiçi ve ne zaman paylaştığınız şeyleri arıyor? 

Neyse ki Pinterest durumunda, tahminlerin bir kısmını ortadan kaldırmaya yardımcı olan yıllık ‘Mevsimsel Bilgiler’ yayınlıyorlar. Yıl boyunca gerçekleşen bir düzineden fazla özel an içeren rapor. 

Pinterest sizi tahmin etmek zorunda bırakmıyor. Yıllık ‘Mevsimsel Bilgiler’ yayınlıyorlar. Yıl boyunca gerçekleşen bir düzineden fazla özel aramaları içeren rapor sunuyor. 

pinterest-takvimi

Örneğin 2019 raporunda, Yaz ile ilgili içeriklerin Şubat ayında başlayıp temmuz ayına kadar yoğun bir şekilde paylaşıldığını göstermekte.

Ayrıca aylık trend raporları var. Pinterest’teki en son Aralık 2019 trendlerini görmek için tıklayın.

Bunlar mevsimsel kampanyaları zamanlamak için ücretsiz kaynaklardır.

 

5. dükkan kurmak

Pinterest’in satışa yardımcı olmasının yollarından biri de, sattığınız ürünlerin Pinterest üzerinden kolayca bulunabilmesidir. Neyse ki platform, markaların ürünlerini profillerinde belirgin bir şekilde öne çıkartmalarını sağlıyor. 

Pinterest’teki her İşletme profili bir “mağaza” sekmesi oluşturma hakkına sahiptir.

Mağaza sekmesi kullanıcıların markanızın sattığı tüm ürünleri görmeye gidebilecekleri faydalı bir sekme.

Diğer taraftan markalar, söz konusu ürünün doğrudan satış sayfalarına bağlantı veren pinleri paylaşmak için bu sekmeden yararlanabilir. 

Pinterest, tüm süreci oldukça kolay hale getiriyor.

Pinterest Katalogları aracılığıyla yeni ürünleri içe aktarmak için bile bir yöntemleri var . Tek yapmanız gereken veri kaynağınızın onaylanması ve ardından web sitenize yeni ürünler ekledikçe, otomatik olarak Pinterest’e de eklenecektir. 

Bu kılavuzun Pinterest ile çalışmalara başlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Pinterest’teki deneyiminizi yorumlarda bize bildirin! 

İster sitenizden satış yapın ister instagram sayfanızdan.  Ürünlerinizi Pinterest’e ekleyip satış yaptığınız kanala link vererek satışınızı artırabilirsiniz.

Pinterest’in 200 milyon aktif kullanıcısı var ve bu kullanıcılar ayda 5 milyardan fazla sayfa görüntülüyor.

Evet pinterest tamamen ücretsiz hem satışları artırmaya yarayan hemde SEO üzerinde etkisi olan bir sosyal medya kanalıdır.

Ürün Pinlerini kullanarak Pinterest’te bazı satıcılardan doğrudan ürün satın alabilirsiniz. Köşesinde  alışveriş etiketi olan bir Pin görürseniz, Pine tıklayarak güncel fiyatını ve stok durumunu görebilirsiniz.

Pinterest’te ana sayfa akışınıza bakarken veya belirli bir şeyi ararken gözünüze satın almak isteyebileceğiniz ürünler çarpabilir. Daha önce kaydettiğiniz fikirlerden ilham alarak bir şeyler satın almak isterseniz, stil, ev dekorasyonu, güzellik veya Kendin Yap ile ilgili panolarınızdan herhangi birine gidip “Daha fazla fikir” sekmesine göz atın.

Daha Fazla Göster

samet

2014 yılından bugün onlarca firmaya dijital pazarlama danışmanlığı ve hizmeti verdim. Satış stratejileri, dijital pazarlama ve sosyal medya konularında tüm birikimimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı