Genel

Kişisel Verileri Tutmayan En Güzel Arama Motorları Nelerdir?

Kişisel Verileri Tutmayan En Güzel Arama Motorları Nelerdir?

Arama motorları, internet üzerinden ulaşılmak istenilen bilgi ve içerikleri liste halinde sunan bir sistemdir. Günlük hayatta kimi zaman bir kişisel iletişim ağına erişmek için kimi zaman online alışveriş sitelerine ulaşmak için kullanılabilir. Birçok büyük arama motoru bu hizmetleri kusursuz bir şekilde sunuyor gibi görülebilir. Ancak bu büyük arama motorları kullanıcılarını yeni arayışlara iten büyük bir kusurları vardır.

Birçok uygulamada olduğu gibi arama motorları da kişisel verileri işleyebilir hatta bu verileri üçüncü kişilerle paylaşabilir. Kişisel verilerin işlenmesi ve paylaşılmasının en önemli sebebinin, sık yaptığınız aramalarla ihtiyaçlarınızı belirlemek ve buna göre ürün reklamları sunmak olduğu düşünülüyor.

Kişisel verilerin işlenmesinin daha masum bir sebebi olarak ise genel tercihleriniz doğrultusunda içerikler sunmak ve vakitten kazanımı artırmak olduğu söyleniyor. Yine de herhangi bir sebeple kişisel verilerinizin işlenmesini istemeyebilirsiniz. Bu durumda kişisel verilerinizi koruyan arama motorlarınızı kullanmanız daha iyi olacaktır.

Startpage Nedir? 

Startpage, Hollanda merkezli bir arama motorudur. Google benzeri bir arama motoru olması ve Google arama sonuçlarını sunması kullanılması açısından kolaylık sağlayabilir. Kullanıcıların gizliliği ön planda tutulduğu için aramalar da kayıt altına alınmaz. Yine de tamamen güvende hissetmek için arama motorunun ”Anonymous View” sekmesini kullanabilirsiniz.

DuckDuckGo Nedir?

DuckDuckGo, ABD merkezli, yaptığınız aramaları kayıt altına almayan bir arama motorudur. Kayıt altına alınmayan verilerin paylaşılması olanağı da olmayacağından güvenle bu arama motorunu kullanabileceğiniz söylenebilir.

Mojeek Nedir?

Mojeek, en güvenli arama motorları arasında sayılabilir. Hiçbir büyük arama motorundan destek almadan içerikleri sunması da duyulan güveni destekler niteliktedir. İngiltere merkezli olan Mojeek kullanırken de kişisel verileriniz tamamen güvendedir denilebilir.

MetaGer Nedir?

MetaGer, Almanya merkezlidir. Kişisel verileriniz güvende olması için birçok imkan sunar. Aramalar yaparken konumuza erişimin engellenmesini sağlar. Ayrıca içeriklere ulaşırken anonim kalmanızı sağlayacak bir bağlantıyı sunduğu içeriğin altına ekler.

Hulbee Nedir?

Hulbee de kişisel verilerinizi işlemeden size en iyi içerikleri sunmaya çalışan arama motorları arasındadır. Ayrıca aramalarınızı internetteki bazı tehlikelere karşı şifreler ve üçüncü kişilerin eline geçmesini önler.

Daha Fazla Göster

samet

2014 yılından bugün onlarca firmaya dijital pazarlama danışmanlığı ve hizmeti verdim. Satış stratejileri, dijital pazarlama ve sosyal medya konularında tüm birikimimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı