DİJİTAL PAZARLAMASOSYAL MEDYA

Facebook’ta Organik Erişiminizi Artırmak İçin 9 Bilgi

Organik Erişiminizi artırın

Muhtemelen Facebook sayfanızı kitlenizle etkileşimde bulunmak için kullanıyorsunuzdur. Facebook sayfanızla organik erişiminizi artırmanız için bu 9 bilgi çok işinize yarayacak.

Facebook, sosyal medya pazarlama endüstrisinde, pazarlamacıların %62’sinin, stratejilerinde çok önemli rol oynamasıyla kendisini vazgeçilmez kıldı. Ancak pazarlamacıların % 93’ü Facebook reklamlarını düzenli olarak kullanırken, %40’ı yaptıkları çalışmaların işe yarayıp yaramadığından emin değil.

Ve bu cevap vermek için giderek zor bir soru haline geliyor.

Facebook’un yeni algoritma güncellemesi  , arkadaşlarınızdan ve ailenizden gelen yayınları önceliklendirdiğinden, kullanıcıların haber akışlarında kurumsal sayfa içerikleri daha az gösteriliyor.

Organik erişim düştüğü için, reklam oranları hızla yükselmeye devam ediyor –  yalnızca 2017’nin son çeyreğinde % 35 arttı .

Düşüşteki organik erişim ve reklamcılığın her zamankinden daha pahalı hale gelmesiyle, platformdaki kitlenize ulaşmak artık o kadar kolay değil.

Ama imkansızda değil.

Facebook işletme sayfası sahipleri için kapsamlı bir analiz raporları sunuyor. Bu raporlardan elde edeceğiniz verilerle organik erişiminizi artırmak için 9 önemli yol yazacağız.

Bu gönderide, bu raporlardan veriler toplayarak analiz yapmak için dokuz yol öğrenecek, ardından organik erişiminizi artırmak için bu analizleri kullanacaksınız.

Organik erişim neden önemlidir?

Son birkaç yıldır organik olarak facebook sayfa erişiminde sürekli ve ciddi oranda düşüş yaşanıyor.

Bu düşüş konuşulmasada sosyal medya endüstrisini takip ediyorsanız 2016’dan 2018 e kadar çok daha ciddi bir düşüş yaşandı.

Bu veri sosyal medya pazarlama uzmanlarının paylaştıkları içerikle daha az takipçiye ulaştıkları anlamına geliyor.

Peki bu neden bu kadar önemli?

Daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek için biraz para harcayarak yayınlarınızı artıramaz mısınız?

Bu çok bariz bir çözüm olurdu  ama organik erişiminizi artırmak için bir alternatif olarak tavsiye etmiyorum.

İyi uygulanmış bir stratejiyle yayınların arttırılması, geçici bir çözümdür. Ödemeyi bıraktıktan sonra aldığınız sonuç kesilir.

Bu trafik elde etmenize yardımcı olsa da, ortalamaya baktığınızda aldığınız trafik yüksek bir oranda değişim göstermez ve elde ettiğiniz yatırım getirisinin büyük olasılıkla düşük yaşayacağı anlamına gelir.

Bu nedenle, yayınların arttırılması, sitenizdeki bir sayfaya trafikte artış sağlamak için etkili bir yol olacak ama uzun vadeli sonuçlara yol açmayacak.

Ayrıca, güçlü bir organik erişime sahip olmak, satış dönüşüm hunisine katkıda bulunabilir. Organik erişim Facebook pazarlama stratejiniz için daha iyi bir hedef haline gelir.

Facebook Trendlerine nasıl erişilir?

Facebook’un işletmenizin sonuçlarına sağladığı verilere erişmek için öncelikle sayfanıza gitmeniz ve menü çubuğundan “Analizler” i seçmeniz gerekir.

Bu özet, sayfadaki toplam işlemlere, sayfa görünümlerine, sayfa önizlemelerine, sayfa beğenilerine, sayfa erişimine ve sayfa önerilerine ilişkin verileri içerir.

Esas olarak, haftalık performansınızın genel bir görünümünü ve bu performansın önceki haftaya göre nasıl olduğunu gösterir.

Buradan, daha ayrıntılı bilgilere erişmek için bu özetlerden herhangi birini tıklayabilir veya en son beş yayına ait verileri görmek için sayfayı aşağı kaydırabilirsiniz.

Erişiminizi artırmak için Facebook Trendleri nasıl kullanılır?

Kitlenize organik içerikle ulaşmak, Facebook ile önemli sonuçlar elde etmek için çok önemlidir. Ancak paylaşımınız yalnızca sitenizde yayınladığınız yeni içeriğe bağlantı içeriyorsa, istediğiniz organik ulaşım pek mümkün değil.

SOSYAL MEDYA DA BAŞARI DİKKATLİ BİR STRATEJİ VE PLANLAMA GEREKTİRİR.

Strateji ve planlamalarınızı yaparken Facebook’un yerleşik raporlama özelliğini kullanarak kitleniz hakkında önemli bilgileri ve analizleri öğrenebilirsiniz.

Bu veriler ilgi alanlarına uygun bir strateji oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Performansınızı ölçmek ve ilerlemesini iyileştirmek için Facebook Insights’ı kullanmanın dokuz yolu vardır.

1. Yüksek performanslı içeriği tanımlamak için Beğeniler, Yorumlar ve Paylaşımlar raporunu kullanın

Facebook pazarlamacıları arasında en popüler metriklerden biri erişimdir.

Bu verilere, sayfanın solundaki sütundan “Erişim” sekmesini seçerek erişebilirsiniz.

Burada, herhangi bir günde sayfanızdan kaç kişinin içerik görüntülediğini gösteren bir rapor göreceksiniz.

Bu belirli bir zaman diliminde yayınlarınızı kaç kişinin okuduğunu veya gördüğünü belirten genel bir fikir edinmek için yararlı bir rapordur.

Ancak , hangi içerikleri gördüklerini veya bunlarla etkileşimde bulunan kişilerin kim olduğunu göstermez.Bu grafiği organik erişiminizi artırmak için uyguladığınız stratejileri ölçmek için kullanabilirsiniz.

Hedefiniz sadece organik erişiminizin ne olduğunu bilmek değil, bu sayıyı artırmaktır.

 Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, daha ilgi çekici içerikler oluşturmaya odaklanmaktır.

Bir gönderi, etkileşim açısından iyi sonuç verdiği zaman, Facebook’a, kullanıcıların ilgisini çektiği sinyallerini verir. Sonuç olarak Facebook, bu gönderiyi  daha da fazla kullanıcıya gösterecektir.

Sonuç olarak organik erişiminizi yükseltmek için kitlenizin ilgisini çekecek içerikler oluşturmanız gerekmektedir.

Bu verilere İfadeler, Yorumlar, Paylaşımlar ve Daha Fazlası raporlarından erişebilirsiniz.

Fakat bu rapor, tek tek gönderileri göstermez. Bu nedenle burada ki verilere bakmak, hangi içeriğin çok sayıda beğeni, yorum veya paylaşım aldığını ifade etmez.

Ancak, sayfanızın yüksek etkileşim sayılarını gördüğü günleri belirledikten sonra, hangi paylaşımın etkili olduğunu öngörebilirsiniz.

Bir çok facebook pazarlamacısının yaptığı hata erişime odaklanmaktır. Ancak erişim yerine etkileşime odaklandığınızda daha iyi sonuçlar aldığınızı göreceksiniz.

2. Paylaşımlarınızı karşılaştırmak için Gönderiler raporunu kullanın

Facebook yayınlarınızın sonuçları hakkında genel bir fikir edinmek için sayfa genelinde metrikler kullandıktan sonra, tek tek yayınların performansı hakkında daha fazla bilgi edinmek için Yayınlanan Tüm Gönderiler raporunu kullanabilirsiniz.

İstatistikler sayfasının solunda bulunan gönderileri tıkladıktan sonra Yayınlanan Tüm Gönderiler kısmına ilerleyin.

Bu rapor, kısa bir süre önce yayınlanan gönderilerinizin her birini, gönderinin türü, hedeflemesi, erişimi ve etkileşimini listeler.

Bu verilerle, herhangi bir zaman aralığı için sayfanızdaki en iyi yayınları kolayca belirleyebilirsiniz.

Bu metriğin tam olarak neyi ifade ettiğini bilmek önemli. Yayınlarınızdan biri, bir kullanıcının Haber Kaynağı’nda görüntülendiğinde, erişim sayınıza eklenir. Kendi alışkanlıklarımızı düşündüğümüzde sorunun ne olduğunu anlayabiliriz. Facebook haber kaynağında hızlı bir biçimde geziniyoruz, sadece birşey dikkatimizi çekerse durup inceliyoruz. Bu hızlı geçişte haber kaynağına yüklenen her gönderi erişim olarak nitelenir.

Yani tek başına erişim işiniz için çok bir şey ifade etmiyor.

Bir kullanıcı yayınlarınızdan birisini beğendiğinde, yorumda bulunduğunda veya paylaştığında, içeriğinizle en az birkaç saniye geçirdiğinden emin olabilirsiniz.

Bu metrikleri bir gönderinin başarısının daha güvenilir bir göstergesidir. Ayrıca, hangi tür içeriklerin kitleniz için en ilgi çekici olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Bu raporla kitlenizin beğendiği içeriğin türünde daha fazla oluşturabilirsiniz. Böylece sayfanızda daha fazla etkileşim alır ve genel organik erişiminizi iyileştirebilirsiniz.

3. Kitlenizin ne istediğini öğrenmek için Gönderi Türleri raporunu kullanın

Insights’ın gönderiler bölümünde yer alan bir diğer faydalı veri ise “Gönderi Türleri” raporudur.

Bu, en son gönderilerinizin performansını gösterir. Ancak bunları ayrı ayrı görüntülemek yerine, farklı yayın türlerine dayalı verileri gösterir.

Gönderilerinizi sayfanızda fotoğraf, durum, bağlantı, teklif veya video biçiminde yayınlayabilirsiniz.

Bu rapor ile bu türlerden hangilerinin kitlenizde en iyi şekilde başarı gösterdiğini anlayabilirsiniz.

Görsel içerikler sosyal medyada en iyi performansı gösterse de , kendi verilerinize bakmadan takipçileriniz de hangi içerik türlerinin başarılı olduğundan emin olamazsınız.

Bu raporu incelerken tüm yayın türlerinden rapor almak için yeteri kadar paylaşım yaptığınızdan emin olmalısınız. Çünkü, raporlama döneminde yalnızca bir veya iki yayın türü paylaşmışsanız, verileriniz paylaştığınız türde yükselecektir.

Sonuç olarak bu rapor, düzenli olarak yeni yayınlar paylaştığınızda çok faydalıdır ancak önemli veriler toplayabilmek ve stratejinizi şekillendirmek için biraz zamana ihtiyacınız olacak.

Kitlenizin görmeyi sevdiği içerik türünü ne kadar çok paylaşırsanız, etkileşimi oluşturmada ve platformdaki hedeflerinize ulaşmanızda o kadar etkili olursunuz.

4. Rakipleriniz için neyin işe yaradığını tanımlayın

Yayın performansına bakmak, kitlenizin ne görmek istediğini ölçmek için harika bir yoldur.  Ancak sadece kendi içeriğinizin performansıyla sınırlı kalmayın.

Hemen hemen her dijital pazarlama biçiminde olduğu gibi, biraz rakip araştırması yapmak kendi stratejinizi geliştirmeniz de fayda sağlayacaktır.

Facebook bu süreci, rakiplerinizin kim olduğunu bildiğiniz sürece kolaylaştırır.

Yayınlar sekmesinden “İzlediğiniz Sayfaların En Çok Gönderilen Yayınları” nı seçin.

Bu rapor, rakip olarak tanımladığınız sayfalardan verileri gösterir. Henüz yapmadıysanız, raporun üst kısmındaki “Sayfalar Ekle” düğmesini seçerek buna ekleyebilirsiniz.

Ardından, etkileşim için izlemeyi seçtiğiniz sayfaların her birinden en üstteki içeriği göreceksiniz. Rapor aynı zamanda gönderiye bağlantı içerdiğinden gönderi detaylarını görebilirsiniz.

Sizin kitlenizle, izlemeyi seçtiğiniz sayfaların kitlesi benzer olduğunu düşünürsek bu rapor oldukça faydalı olacaktır.

Sektörünüzdeki diğer işletmelerin hangi gönderi türlerini paylaştığını, hangi konularda durduklarını ve etkileşim aldıklarını araştırmak için biraz zaman ayırmalısınız. Elbette başka bir şirketin stratejisini doğrudan uygulama girişiminde bulunmayın. Buradaki amaç kitlenize ne tür içerikler sunacağınız konusunda fikir edinmek için size ışık tutacaktır

Sektörünüzdeki diğer işletmeler için hangi posta türlerinin çalıştığını, hangi türden yayınladıkları konuların ve kullandıkları ton ve stili araştırmak için biraz zaman ayırın.

Elbette, başka bir şirketin stratejisini doğrudan çoğaltma girişiminde bulunmamalısınız.

Ancak bu, kitlenizle en etkili şekilde nasıl bağlantı kuracağınızı öğrenmenin harika bir yoludur. Böylece, kendi yaklaşımınız için daha net bir plan oluşturabilirsiniz.

5. Hayranlarınızın çevrimiçi olduğu zamanı öğrenin

Facebook Sayfası yöneticileri yayınları paylaşmakmak için en iyi zamanın hangisi olduğunu belirlemek için analiz yapar. Emek verip hazırladığınız içerikleri haklı olarak gerçekten kitlenizin gördüğünden emin olmak istersiniz ve bunun için de zamanlamanın önemi çok büyük.

Neyse ki, kitlenizin ne zaman çevrimiçi olduğunu belirleme de tahmin etmek zorunda değilsiniz.

Facebook, tüm bu verileri Gönderiler sekmesi altında sunar. Raporun üst kısmındaki menüden “Hayranlarınız Çevrimiçi Olduğu Zaman” sekmesini seçin.

Burada bir önceki haftada günlük olarak aktif hayran sayısınızı ve seçtiğiniz bir günde saatlik, olarak aktif kullanıcı sayısını görebilirsiniz.

Bu raporla kitlenizin, hangi günler ve saatlerde aktif olduklarını görebilir ve paylaşımlarınızı buna göre yapabilirsiniz.

6. Kitlenizin büyümesini izlemek için Net Takipçi Sayısı raporunu kullanın

Organik erişiminiz, Facebook’un algoritmasındaki belirli faktörlere bağlıdır ancak yayınlarınız sadece sizi takip eden kullanıcıların haber kaynağında görünecektir. Bu da kitlenizi geliştirmenin önemli olduğu anlamına geliyor.

Takipçilerinizin gelişimini bu raporla izleyebilirsiniz.

Sayfanızı  büyütmek için, şu anki takipçilerinizi elde tutmak, yenilerini kazanmak kadar önemlidir. Bu rapor size hem yeni takipçilerinizi hem de kaybettiğiniz takipçileri gösterir.

Ayrıca, takipçileri kaybediyorsanız nedenini öğrenmenize yardımcı olabilir. Belirli bir günde önemli sayıda takipçi kaybettiğinizi fark ederseniz, o gün yayınladığınız içeriğe bir göz atmalısınız.

7. Facebook’un  hedeflerinizdeki etkilerini ölçmek için sayfadaki eylemler raporunu kullanın

Diğer pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi , Facebook ile pazarlamada da amaç sadece sayfanızda dikkat çekmek değildir. Faaliyetlerinizden geri dönüş alabilmek ve işiniz için faydalı sonuçların doğmasını istersiniz.

Sayfadaki Eylemler sekmesindeki veriler , Facebook pazarlama kampanyalarınızın etkili olup olmadığını ölçmenize yardımcı olabilir.

Bu rapor, kullanıcılara sayfa dışında gerçekleşmesini istediğiniz eylemlerin gerçekleşip gerçekleşmediğini gösterir. İşletmenizle ilgili yol tarifi isteme, telefon numaranızı tıklama, web sitenizi ziyaret etme veya bpaylaşımınızda ki eylem düğmesini tıklatma gibi işlemler.

İşinize ve sosyal medya pazarlama stratejinize bağlı olarak, bu eylemlerin hepsi alakalı olmayabilir. Örneğin, bir e-ticaret mağazasında çalışıyorsanız, takipçilerinizin yön sormasını bekleyemezsiniz. Ama onları ürüne veya herhangi bir sayfanıza yönlendirebilirsiniz.

Bu rapordan en iyi şekilde yararlanmak için öncelikle ziyaretçilerinzden ne istediğinizi bilmeniz gerekir.

Henüz yapmadıysanız, sayfanızın başlığında görünen ve doğrudan ziyaretçilerin işletmeniz için bir adım atmasını sağlayacak eylem düğmesi oluşturabilirsiniz.

“Düğme Ekle” ye tıklayın ve önceden belirlenmiş olan düğme türleri listesinden seçim yapın.

Kullanıcıları rezervasyon yapmaya, sizinle iletişim kurmaya, sitenizdeki belirli bir sayfayı ziyaret etmeye, alışveriş yapmaya veya bağış yapmaya veya bir uygulamayı veya oyunu indirmeye yönlendirebilirsiniz.

Düğmenizi ekledikten sonra, Sayfadaki Eylemler raporundan kaç kullanıcının tıkladığını görebilirsiniz. Facebook stratejinizin genel pazarlama hedeflerinize nasıl katkıda bulunduğuna dair daha net bir fikir verecektir.

8. Performansı izlemek için Video Insights kullanın

Video Facebook kullanıcılarını çekmenin en iyi yollarından biridir. Viral içeriklerin %95 i video.  Facebook’da videonun daha fazla etkileşim yarattığını açıkca belirtiyor. Pazarlamacıların %81’i de videoyu stratejilerinin bir parçası olarak kullanıyor.

Eğer stratejinizde videoya yer vermediyseniz daha fazla beklemeyin. Birkaç basit video içerik üretip yayınlayın ve takipçilerin tepkisini ölçün.

Video içeriğin çok profesyonel veya dahice olmasına gerek yok sade ve mesajı iletmesi yeterli.

Video performansınızı ölçmek için istatistikler altında bulunan video sekmesini tıklayın ve video görüntülemelerinin erilerini inceleyin.

9. Takipçilerinizin kim olduğunu öğrenin

Takipçileriniz hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız, onların ihtiyaçları ve ilgi alanları ile alakalı içerikler oluştururken o kadar başarılı olursunuz.

Facebook istatistiklerinde Kişiler sekmesine giderek, ardından “Takipçileriniz” i seçerek sayfanızı kimlerin takip ettiği hakkında bilgilere erişebilirsiniz.

Varsayılan olarak, Facebook’un takipçilerinizi değil, hayranlarınızdaki verileri göstereceğini unutmayın.

Ve sık sık bu terimleri birbirinin yerine kullanıldığını görürken, yapmak önemli bir ayrım vardır.

Hayranlar sayfanızı “beğenir” ancak yayınlarınızı yayınlarında görmemeyi seçmiş olabilir. Öte yandan, takipçiler içeriğinizi görmek istediklerini belirtirler.

Bu kitleler çok benzer olsa da, takipçileriniz kimlerin yayınlarınızı görüp etkileşimde bulunduğunun daha net bir göstergesidir.

Sonuç Olarak

Kitlenizle Facebook’da etkileşime girmek kolay değil. Haftada en az iki kez paylaşımda bulunmalısınız. Bu paylaşımları yukarıdaki raporları kullanarak kitlenizin ilgi alanlarına ve alışkanlıklarına göre hazırlamalısınız.

İçeriğinizle etkileşimde olan bir kullanıcının, haber kaynağı’nda bir sayfayı kaydırarak geçen bir kullanıcıdan satın alma olasılığı daha yüksek olduğundan, erişim yerine etkileşime odaklanın.

Sizin için neyin işe yaradığını görmek için gönderi türlerini karşılaştırın. Ardından rakiplerinizin yayınlarında neyin işe yaradığını kontrol edin.

Kitlenizin ne tür içerikten hoşlandığını öğrendikten sonra, yoğun olarak hangi gün ve saatlerde çevrimiçi olduklarını inceleyin.

Videoyu hazırlamayı da unutmayın. Kitlenize kendinizi tanıtmanın en iyi yollarından biri videodur. Birkaç video yayını deneyin ve kitlenizin ne tür içerikten hoşlandığını tespit edin.

Son olarak stratejinizin doğru olduğundan emin olmak için kitlenizin büyümesini ve hedeflerinize yaklaşma durumunuzu kontrol edin.

Stratejinizi kitlenizin görmek istediği şeylere göre şekillendirdiğinizde, istediğiniz erişim ve katılımı elde etmede çok daha başarılı olursunuz.

Peki siz Facebook pazarlama başarınızı izlerken en çok hangi metrikleri kullanıyorsunuz?

Daha Fazla Göster

samet

2014 yılından bugün onlarca firmaya dijital pazarlama danışmanlığı ve hizmeti verdim. Satış stratejileri, dijital pazarlama ve sosyal medya konularında tüm birikimimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı