DİJİTAL PAZARLAMA

Bir İşe Başlarken İhtiyacınız Olan 10 Çevrimiçi Pazarlama Aracı

Yalnızca Türkiye’de yaklaşık 2 milyon küçük işletme var. Tüm küçük işletme sahipleri rekabet avantajı arıyorlar. Eğer sizde bir küçük işletme sahibiyseniz bu rekabet ortamında şansınızı artırmak ve işinizi büyütecek stratejiler arıyorsunuzdur.

Gelecekte ne olacağını bilemeyiz ama bildiğimiz bir şey var:

18 AY İÇİNDE BAŞARISIZ OLUP KAPANAN İŞLETMELER ARASINDA OLMAK İSTEMİYORSUNUZ

Bunun dijital pazarlama ile ne ilgisi var?

Tamamen yeni bir dönemdeyiz. İnternet’i görmezden gelmeyi göze alabildiğiniz günler geride kaldı. Sektörünüz ne olursa olsun başarı elde etmek istiyorsanız, sosyal medyanın gücünden yararlanan, trafik çekmek için arama motoru optimizasyonunu kullanan ve en iyi sonucu veren bir strateji olan ilk günden itibaren sağlam bir çevrimiçi pazarlama planının olması zorunludur.

Ancak bu yazıda, bir işe başlarken ihtiyacınız olan 10 çevrimiçi pazarlama araçlarını ana hatlarıyla açıklayacağım. Burada bir pazarlama aracı veya iki tanımı biliyor olabilirsiniz; diğerleri sizin için yeni olabilir. Ancak, sosyal medya pazarlama çabalarınızı proje yönetimine basitleştirmekten bu araçların her biri, sonra olduğunuz rekabet avantajını elde etmenize yardımcı olacaktır.

Çevrimiçi pazarlamayla işinizi büyütmeye hazır mısınız?

O halde başlayalım.

1. MailChimp

Mailchimp: e-posta pazarlama teknolojisi, B2B ve B2C şirketlerinin % 80’den fazlası tarafından kullanılır.

Bu kullanmak için beklemeniz gereken bir şey değil. Beklemek yerine, ilk günden bir e-posta pazarlama stratejisi uygulamalısınız.

12 milyondan fazla müşteriyle MailChimp, dünyanın en iyi e-posta pazarlama sağlayıcılarından biri olarak yerini aldı. Alternatifler olsa da, bu araç birçok nedenden ötürü en iyilerden biri olmayı sürdürüyor:

 • Tarih, 2001 yılına dayanıyordu, çoğu şirket e-posta pazarlamayı kullanmaya başlamadan çok önce.
 • Self-servis destek seçenekleri, tüm sorularınıza hızlı bir şekilde cevap bulabilmenizi sağlar.
 • 2.000’den az abone ve ayda 12.000’den fazla e-posta göndermeyenler için ücretsiz plan.

Bir işe başlarken, 2.000’den fazla aboneye sahip olma ihtimaliniz yok. Bu nedenle, e-posta pazarlamacılığına adım atarken MailChimp’i ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

2. HubSpot

HubSpot, pazarlama, satış ve CRM yazılımlarına gelince, en iyi oyunculardan biri haline geldi. HubSpot tam olarak all-in-one pazarlama yazılımıdır.

Pazarlama huninizin iyi bir çalışma düzeninde olmasının ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Bu yazılımla, aşağıdakilerle yardımcı olan araçlara erişebilirsiniz:

 • bloglama
 • SEO
 • Sosyal medya
 • Web sitesi
 • Lead Management
 • Açılış Sayfaları
 • Telefon Aramaları
 • Pazarlama Otomasyonu
 • E-posta
 • Analytics

HubSpot’un all-in-one pazarlama yazılımında herşeye yer verilmiş. Bu yüzden yeni işletmeler için iyi bir seçenektir.

3. Trello

İçerik pazarlamacılığına yeni başlayan kullanıcılar için Trello, bir gecede ortaya çıkan başka bir sosyal ağ gibi gelebilir.

Aslında değil, size ve çevrimiçi pazarlama ekibinize oldukça yardımcı olabilecek harika bir organizasyon aracıdır.

Trello, projeleri yönetmenize ve takımınızla aynı sayfada kalmanıza yardımcı olan bir araçtır. Zaman kazanmak için sesli bir dijital pazarlama uygulaması.

Örneğin, blog yayınlarını Trello’yu yayınlamadan önce paylaşabilirsiniz. Bu, ekibinizdeki diğer kişilere postayı gözden geçirme, düşünceleriyle tartma ve yaşama başlamadan önce parçayı güçlendirebilecek değişiklikler yapma fırsatı verir.

Geçmişte, Trello ve benzeri programlardan önceki günlerde e-posta, ekibinizle işbirliği yapmak için en iyi yoldu. Bu yine de yararlı olsa da, belli bir dereceye kadar, karışıklık, cevapsız mesajlar ve hayal kırıklığına yol açabilir.

Trello ile çevrimiçi pazarlama stratejinizle ilgili her şey aynı yerde paylaşılabilir. Bir tahta kurmak yalnızca birkaç dakikanızı alır. Daha da iyisi, hızlı bir şekilde tüm personelini davet edebilirsiniz; hepsi gecikmeksizin harekete geçebilir.

Trello kendi türünün tek aracı değil, ancak en iyilerden biri. Pazarlama görevleriyle ilgili olarak başkalarıyla işbirliği yapmaya gelince, bu araç yenmek zor.

4. Hootsuite

Bu dijital çağda gelişmek için sosyal medya pazarlamasının  bir zorunluluk olduğunu, ve firma endüstrisi, büyüklüğü farketmeksiniz bir şirketin başarısında büyük bir rol oynadığı gerçeğini hiç kimse tartışamaz.

Hootsuite gibi bir araç, sosyal medya mesajlarını önceden programlamanızı sağlar, böylece size zaman kazandırır.

Hootsuite’nin, işinize başladığınızda sizin işinize yarayacak şekilde çalışan bir çok özelliği vardır. Örneğin şunları yapabilirsiniz:

 • Birden fazla sosyal medya hesabınızı tek bir panelden yönetebilirsiniz.
 • Yönettiğiniz sayfadaki yapacağınız paylaşımların ve mesajların zamanını ayarlayabilir, istatistiksel raporlarını görebilirsiniz.
 • Gösterge tablosunda yorum ve önerileri yanıtlayabilirsiniz.
 • Önceden yazılmış yanıtlardan yararlanabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlamacılığı , özellikle Hootsuite gibi araçlara güveniyorsanız, göründüğü kadar zor değildir . Bu özel araçla, 30’dan fazla platform için sosyal medya profillerini planlayabilir ve yönetebilirsiniz. Hootsuite’in sosyal medya pazarlama müdürünüz gibi çalışmasına izin verin.

5. Google Analytics

Google’ın en iyi ücretsiz araçlarından biri olan Analytics, dijital pazarlama stratejinizin en başından itibaren  bir parçası olmalıdır.

Analytics kodunu web sitenize eklemek yalnızca birkaç dakika alır ve size her ziyaretçinin her eylemini takip etme olanağını verir.

Bu, birçok kişi tarafından bir trafik ölçümleme aracından başka bir şey olarak görülmez, ancak ne yaptığınızı bilerek hareket etmek ve ölçüm yapmak pazarlama stratejinizde büyük bir etki yaratabilir.

trafik ölçümleme

Belki de belirli bir sosyal medya kampanyasının web sitenize tonlarca trafik getirdiğini biliyorsunuzdur. Bu verilerle, aynı sonuçları elde etmek amacıyla gelecekteki stratejinizi ayarlayabilirsiniz.

Ya da, belirli bir anahtar kelime gruplarının organik trafiğiniz için harikalar yarattığını görebilirsiniz. Dikkatinizi bu anahtar kelimelere çekebilir, bu sayede  içerik oluştururken bunları aklınızda bulundurursunuz.

Google Analytics, görmezden gelmeniz gereken araçlardan biri değildir. Hatta ilk olarak yüklemeniz çevrimiçi pazarlama stratejinize ilişkin önemli bir karardır.

Toplayabileceğiniz ve inceleyebileceğiniz veriler çok değerlidir.

6. KISSmetrics

Bu aracın sloganı her şeyi söylüyor:

Dijital pazarlama performansınızı takip edin, analiz edin ve optimize edin. Tüm kampanyalarda, mobil cihazlarda ve web’de neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını görün.

İşletmenizin ilk günlerinde çevrimiçi pazarlamaya çok fazla zaman ayırmak iyi bir fikir. Ancak, bir etkisi olmayan kararlar almak ister misiniz?

Yaptığınız her hareketi takip etmeli ve analiz etmelisiniz, çünkü en iyi yatırım getirisini (YG) sağlayan taktiklere odaklanmanın tek yolu budur.

KISSmetrics ile, tüm kampanyalarınızda neyin işe yarayıp yaramadığını kolayca görebilirsiniz.

Örneğin, Analytics ürünlerini ele alın. Bir dönüşüm raporu ile kampanyalarınızda  gereksiz pazarlama faaliyeti olup olmadığını görebilirsiniz.

Ayda 120$ dan başlayan fiyatlarla KISSmetrics, bu listedeki en pahalı araçlardandır. Öyle olsa bile, işiniz ilerledikçe ve işledikçe düşünmek isteyeceğiniz bir araç olabilir.

7. Followerwonk

Bu, kitlenizi tanıtmanın ve web sitenize trafik göndermenin harika bir yoludur.
Folowerwonk gibi araçlar, Twitter analytics verilerinizi inceleyerek sosyal medya pazarlama stratejinizi geliştirmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Bu aracı iki sebepten dolayı listeye dahil ettim: Kullanımı kolay ve çok etkili.

Followerwonk hizmetini üç farklı kategoriye ayırıyor:

 • Find – Twitter bios’unu aramak ve hesapları karşılaştırmak için aracı kullanın.

 • Analyze – Takipçi listenizi biyografiye, yere, kimi takip ettiğine ve diğer birçok kritere göre ayırın.
 • Optimize – Hangi içerik türünün en iyi performans gösterdiğini anlamak için stratejinizi takipçi kazanımları ve kayıplarlarınızla eşleştirin.

Followerwonk’un en büyük dezavantajı, Facebook, Instagram ve LinkedIn gibi diğer sosyal medya platformlarıyla kullanılamaması. Ancak, Twitter için büyük planlarınız varsa, bu genellikle kullanmanız gereken bir araçtır.

Günlük olarak kullanmasanız bile, zaman zaman kullanışlı olabilir. Sonuçta, kitlenizi anlamanız zorunludur.

8. All in One SEO Pack

WordPress, seçtiğiniz içerik yönetim sisteminiz (CMS) ise, All in One SEO Pack eklentisini yüklemelisiniz.

Eklentinin en önemli özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • XML Site Haritası desteği.
 • Gelişmiş Kanonik URL’ler.
 • META etiketlerinin otomatik üretimi.
 • Diğer eklentilerle uyumludur.
 • Herhangi bir site değişikliğinde Google ve Bing dahil olmak üzere büyük arama motorlarını otomatik olarak bilgilendirir.

Bu özelliklerin tümü heyecan verici olsa da, tüm zamanların en popüler WordPress eklentilerinden biri haline getiren asıl şey kullanım kolaylığı.

İşte eklentinin yönetim paneli:

All-in-one seo pack

9. BuzzSumo

BuzzSumo, kendi pazarları hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen insanlar için çok faydalı bir araç.

Bir işletmeye başladığınızda, sektörünüz ve en yakın rakipleriniz hakkında bir veya iki şey bildiğinizi söylemek mümkündür. Ancak, daha da fazlasını kazandığınızda, avantajlarınız için kullanabileceğiniz ek datalar olduğunu göreceksiniz.

Rekabetinizi daha iyi anlamak isterseniz veya hangi tür içeriklerin arama motorları vekitlenizle en iyi performans gösterdiğini öğrenmek istiyorsanız  başka bir araca ihtiyacınız yoktur.

BuzzSumo arama sonuçları sayfası şu şekildedir:

Buzzsumo arama sonuçları

Ayrıca, her sonuçla ilişkili yüksek düzeyde veri var:

buzzsumo verileri

Bu bilgiler, blogunuz için içerik oluştururken olduğu gibi, başka türlerde de kullanışlı olabilir.

Nişinizde neyin en iyi performans gösterdiğini tahmin edin?
Bu soruyu % 100 doğrulukla cevaplamak için BuzzSumo’yu kullanabilirsiniz.

10. Crazy Egg

Şu soruyu hiç sordunuzmu: Web sitemde neler etkili ve eksiklerim neler?

İşte tam burada Crazy Egg devreye giriyor.

En önemli iki özelliği:

 • Daha iyi sonuçlar veren web sitesi değişiklikleri yapmak için Crazy Egg’i kullanabilirsiniz.
 • Başlamak için BT (Bilgi Teknolojileri) yardımına çok ihtiyacınız yoktur.

İşletmenizde yeniyseniz, BT sorunlarıyla uğraşmak için sayısız saatler harcamak istemezsiniz.

Araç, aşağıdaki gibi özelliklere sahiptir:

 • Ekran ısı haritaları ve fare kaydı
 • Analiz ve raporlama
 • Platformlar ve entegrasyonlar
 • Hedefleme ve kişiselleştirme
 • Araştırma ve kullanıcı geri bildirimi

Web sitenizin ziyaretçilerinin neler yaptığını ve neyi sevmediğini anlamanıza yardımcı olan bir araç, bu nedenle satışlarınızı ve potansiyel müşterilerinizi en üst düzeye çıkaracak olan Crazy Egg’i denemeniz gerekiyor.
Kullanmaya başlayana kadar ihtiyacınız olduğunu dahi bilmediğiniz bir araç.

Bu listenin dijital pazarlama çalışmalarınızda size yardımcı olması ve aradığınız başarıyı getirmesini ümit ediyorum.

Daha Fazla Göster

samet

2014 yılından bugün onlarca firmaya dijital pazarlama danışmanlığı ve hizmeti verdim. Satış stratejileri, dijital pazarlama ve sosyal medya konularında tüm birikimimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı